12 způsobů, jak podpořit rozvoj dalšího jazyka u dětí

Kromě toho, že jsem nadšená učitelka jazyků, jsem také máma dětí, které úspěšně vychovávám multilingvně. Mám zkušenosti, jak s umělým bilingvismem od miminka, kdy jsem na děti mluvila jen anglicky, tak s jazykem, který jsem přidala, když byly mé děti už školního věku – španělštinou. Tohle jsou naše tipy, co dělat pro podporu vývoje jazyka u dětí.

Zkuste vyzkoušet některý z těchto typů a uvidíte, co se stane:

  • Videa 

Jakoukoliv pohádku nebo seriál, který si vaše děti oblíbí, si lze na youtube najít ve vašem cíleném jazyku. Nastavení Netflixu umožňuje si dětské pořady přepnout na dabing v jakémkoli jazyce, který si vyberete v nastavení. Připadá vám, že děti tráví pohádkami dost času? Zkuste se domluvit, že jednu epizodu jim vždy přepnete do jiného jazyka. Zkuste to tak udělat pravidelně a uvidíte, jak slovní zásoba půjde nahoru. Ideální jsou na toto pohádky, které znají a dívají se opakovaně, není to však podmínka. 

  • Situační bilingvismus

Vytvořte dětem doma atmosféru, že je jazyk přirozené používat, a že ani vy se toho vůbec nebojíte. Zkuste se naučit nějaké fráze, které často říkáte v cílovém jazyku: “pojď na snídani, jdeme ven, vyčisti si zuby, je čas spát.” Na tyto fráze, pak můžete časem navazovat další a a rozvíjet je.

Výhodou je, že vy sami se pak jazyk učíte a uvidíte, jak bude mít vaše dítě radost z toho, když vás bude moci opravit nebo říct nějaké slovíčko, které nevíte. Akorát se ujistěte, že dané sousloví používáte opravdu správně.

  • Online hry

V online výuce často používám stránky bamboozle nebo wordwall. Tyto stránky, které všestranně rozvíjejí jazykových schopností používá na světě mnoho učitelů, jsou ale dostupné i veřejnosti.  V případě bamboozle, je možné projít si s dítětem nejdříve prezentaci a pak na to navázat i skupinovou hrou. Na wordwallu můžete zadat jakékoli téma v jakémkoli jazyku a pak je vybrat nějakou aktivitu, která bude vaše dítě bavit.

  • Najděte si variabilitu učitelů

Je to možná jen má osobní preference, ale mě vyhovuje, když mohu vyzkoušet více přístupů nebo slyšet jazyk ve více akcentech. Každý učitel má něco unikátního, co dává do své výuky.

Dnes existují dva mezinárodní servery Italki a Preplay, kde si můžete najmout jakéhokoliv lektora z celého světa, tak často, jak chcete. Kromé jazykové školičky Aventura jej můžete klidně mít jen na občasná konverzace.

  • Najděte si přátele na dopisování

Najděte si kamarády na dopisování ve vašem cíleném jazyce. Na jeho nalezení je výborná třeba tato fb skupina.  Když najdete rodinu s dětmi, které mají podobný věk a zájmy, jako ty vaše, můžete si dopisovat třeba přes půl zeměkoule. Děti si mohou posílat dopisy, balíčky s místními sladkostmi, anebo si zavolat na zoomu nebo skypu.. Vše je bude rozvíjet a probouzet přirozený zájem o jazyk.  

  • Naučte se zahrát, zazpívat nebo zatancovat  písničku

Mnoho dětí má rádo hudbu. Pokud umíte zpívat nebo hrát na nějaký hudební nástroj, máte velkou výhodu. I pokud ne, vždycky můžete dětem najít v cizím jazyce nějakou písničku, která se jim bude líbit, a kterou je bude bavit poslouchat, nebo na ni tančit. Můžete se spolu naučit text nebo jen tak poslouchat. I pokud nebudou rozumět, děti vnímají, jak jazyk zní, jakou má melodii, postupně se na něj “nalaďují”. Časem dovedou poznat, že to je “ten” jazyk, když jej někde uslyší. U velmi malých dětí můžete zkoušet říkanky a k nim dělat aktivity. Tak jako my třeba máme “Kolo, kolo mlýnský”, v anglickém světě mají “Ring around the rosies”. V obou případech se děti drží za ruce dokola, říkají říkanku, a na konci spadnou. Nemusíte tedy ani umět zpívat, a podobných aktivit najdete na internetu mnoho. 

  • Mobilní aplikace

V dnešní době existuje velké množství aplikací zaměřené na děti. Můžete použít aplikace, které jsou zaměřené přímo na výuku cizího jazyka, jako je třeba Duolingo, nebo verze pro mladší děti Dinolingo. Je ale také možné jít přímo po aplikacích, které nejsou primárně určené pro výuku jazyka, ale mají děti učit třeba počítání. Vezměme si například aplikaci starfall. Ta je určena pro americké děti, aby se z ní učily počítat a aby znaly anglickou gramatiku. Není však důvod nezkusit ji ukázat vašim dětem, jelikož veškeré učení je formou zábavných her, které snadno pochopí. Učí se tak anglicky a ještě navíc třeba matematiku. 

  • Najděte si kamaráda na hraní

Podívejte se do okolí, zda je v okolí nějaká bilingvní rodina, která mluví vaším cílovým jazykem.

Na sociálních sítích je dnes možné najít i kamarády, kteří žijí ve vašem okolí a mluví cizím jazykem. Tahle fb skupina sdružuje rodiče v Čr, které vychovávají děti v umělém bilingvismu.

Dobře funguje dát si také vlastní inzerát do skupiny typu “maminky Praha 7” – Je zde někdo, kdo mluví na děti jazykem XY a chtěli byste se potkávat?

  • Počítačové hry

Počítačové hry jsou citlivé téma, jelikož se obecně berou jako neužitečný žrout času. Pokud je však hrají, co je zkusit směřovat k takovým, které alespoň hodně mluví vaším cílovým jazykem, nebo kde děti musí samy něco umět, aby hru mohly hrát? Mnoho her při instalaci nabízí možnost volby jazyka. Stejně jako u pohádek zde můžete zkusit – “můžeš si hrát, ale nainstalujeme hru do španělštiny.“ Pro děti a teenagery, kteří už jsou více pokročilí, je ideální, pokud hrají nějakou online hru, kde mluví s ostatními hráči, kteří jsou z celého světa. 

  • Zábavné knihy, encyklopedie

Přes internet máme možnosti objednávat si knihy z celého světa v jakémkoli jazyce. Pokud nejste moc ‚technologická rodina‘  je výborné dětem hodně číst. Můžete si třeba zvolit určité dny v týdnu, kdy čtete česky a kdy v cizím jazyce.

Moje děti třeba hodně zajímají přírodní katastrofy, tak jsem jim koupila v mém cílovém  jazyce knihu o extrémním počasí a oni měly motivaci si ji ‚přeložit‘ z originálu.

Pokud čtete pohádky, tam je klíčové mít trochu herecký přednes a srandovně měnit hlasy. Čím menší děti máte, tím je to jednodušší, protože malé děti jsou ochotnější naslouchat jakémukoliv jazyku, tak mé velké doporučení je, čím dříve tuhle rutinu začnete, tím lépe.

  • Komiksy a časopisy

Podobně jako knihy, můžete zkusit kupovat v zahraničí pravidelně nějaký komiks s postavičkami, které mají rádi nebo nějakou knihu s různými aktivitami. Můj syn má například hodně rád matematiku, koupila jsem mu tedy matematické hry, ale v mém cílovém jazyku a pak jsme ji dělali spolu.

  • Poslech

Poslech je další výborná věc, jak rozvíjet u dětí jazyk, pokud nefandíte příliš obrazovkám. Ideálně je třeba nahrát soubor písniček v cílovém jazyce na USB a poslouchat třeba v autě. U malých dětí nebo u pokročilejších dětí můžete vyzkoušet audiopohádky a audiopříběhy. Jelikož dnešní technologie pokročily už tak daleko, že máme internet i v autě, není problém si při cestování naladit online rádio třeba z Anglie, pustit si ho přes bluetooth do autorádia, a poslouchat po cestě normální vysílání, tak jako bychom to dělali s rádiem českým. Učíme se tak my dospělí i děti. 

 

Natálie Jahodová